Asfalt Plenti

 Asfalt plenti sıcak bitüm ile değişik boyutlarda gruplandırılmış agreganın bir mikserde karıştırılarak serime hazır hale getirildiği tesistir.

Tesis mobil veya sabit olarak inşa edilebilir. Mobil tesisler taşınabilir olduğundan işten işe götürülebilir. Sabit tesisler ise genellikle kalıcı yaşam alanlarının sezonluk veya yıllık yol inşa ve mevcut yol tamir ihtiyaçlarını karşılamak üzere genellikle şehir merkezleri dışında ancak olabildiğince yakın alanlarda inşa edilirler.

Asfalt plentinin ana mantığı su içeriği alınan harmanlanmış bir agrega grubu ile belirli sıcaklıktaki sıcak bitümün karıştırılarak serime hazır hale getirilmesidir.

Asfalt Plenti Tipleri

Batch Tipi Asfalt Plenti

Mikserinin kapasitesi kadar karışım malzemesini üzerine alıp bunu belli süre karıştırarak boşaltan ve sonraki karışıma hazırlık yapan ünitelerdir.Üzerlerinde elek sistemi bulunmasından dolayı istenilen karışım oranlarının mükemmel olmasını sağlarlar. Mobil ve Sabit olarak kendi içlerinde ikiye ayrılırlar.

Drum-mix Tipi Asfalt Plenti

Üzerlerinde elek sistemi yoktur. Bu nedenle agrega hazırlanırken kullanılan kırma-eleme guruplarındaki elek sisteminin hassas olması gerekir. Kurutucudan malzeme geçerken kurutucunun bitimine yakın yerde bitüm ve diğer katkılar ilave edilir. Mikser yoktur. Bu nedenle batch tip plentlerdeki gibi bekleme süreleri burada olmaz. Karışımın kalitesi düşüktür bu sebeple Türkiye'de ürün kalitesi yüksek olan Batch tipi asfalt plentleri tercih edilmektedir.